Buzdolabı Derece Ayarı

Buzdolabında derece ayarı nasıl olmalıdır? Buzdolabında yaz ayarı – kış ayarı nasıl yapılır gibi birçok soru ile karşılaşmaktayız. Özellikle mevsim geçişlerinde yani hava değişimlerinde dolapların soğutmasıyla alakalı memnuniyet azalabilmektedir. Bu durumlarda derecelerle oynama ihtiyacı hissederiz.  Fakat birçok kullanıcının bu işlem sırasında kafası karışır. Emin olmadan yapmaktan çekinir. Bu endişenizi anlıyoruz. Bu yüzden size doğru bilgiler vererek buzdolabı derece ayarı yapmayı tarif edeceğiz.

Buzdolabı derece standart ayarı; alt bölüm için 4 derece, üst bölüm için ise -18 derece olmalıdır. Eski tip buzdolaplarında numara yoksa eğer maximum – medium – minimum şeklinde yazmaktadır. Alt bölümün ismi Fridge / üst bölümün ismi ise Freezer diye yazmaktadır. Bulunduğu ortam, evin güneş alıp almaması ve içerisine konulan yiyeceklere kadar değişiklik gösterir. Bu nedenle eski tip buzdolaplarında derece ayarı medium – maximum arasında olmalıdır. Dolabın içerisinde bulunan yiyeceklerin soğukluk durumuna göre bu aralıkta arttırıp azaltılabilir.

Eski tip dolaplarda Fridge yazan kısımda;

Minimum=2 derece

Medium= 4 derece

Maximum =6 derece

Freezer yazan kısımda

Minimum= -16 derece

Medium= -18 derece

Maximum= -20 derecedir.

Eğer buzdolabında  1-2-3-4-5 şeklinde ayarlamalar var ise 1 en düşük 5 en soğuktur. Ayarlamanızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Burada 3 ve ya 4 ideal olacaktır. Eğer 5 yaparsanız yiyecekleri dondurur. Buzdolabı ayar düğmesi kaçta olmalı sorunun cevabı bu kadardır. Buzdolabında derece ayarı mevsimsel olarak değişmektedir. Kendi kullanımınıza göre ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Ayarlara rağmen dolap gereğinden fazla soğutuyorsa arıza vardır. Bu şekilde buzdolabı servisi size yardımcı olur.

Buzdolabı Derece Ayarı” üzerine 6 yorum

    • Soğutma buzluk tarafında başlayıp gerekli parçalar aracılığıyla soğutucu kısmına iletilir. Sizde iletme görevi işlevini kaybetmiş. Aradaki bölüm buzla kaplanmış olmalıdır. Yani buz kitlemesi yapmış. Oradaki parçalarda arıza varsa iletmez. Kendiniz uğraşmak istiyorsanız ilk olarak fişi çekip kapakları açıp 1 gün dinlendirin. O aradaki buzlar erir ve dolap soğutmaya başlar. Eğer arıza varsa 15-20 gün içerisinde tekrar baş gösterir. Arıza yoksa yoluna devam eder.

  • Bizim buzdolapta (4-18) şu an çok soğuk geliyor .. buzfolaptaki herşey dönüyor.. be yapmak gerekiyor

    • 4-18 derece normaldir. Eğer donduracak şekilde soğutuyorsa muhtemelen termostatınız arıza yapmıştır.

    • Aristonlarda kronik arızadır, derece ayarıyla alakası yoktur. Servisin gelip parça değişimi yapması gerek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çeşme Servisi İzmir Ariston Servisi İzmir samsung servisi İzmir demirdöküm servisi İzmir buderus servisi İzmir daikin servisi İzmir mitsubishi servisi İzmir indesit servisi İzmir hotpoint servisi Karabağlar bosch servisi İzmir maktek servisi İzmir termodinamik servisi İzmir viessmann servisi İzmir profilo servisi