Eylül 10, 2021

Buzdolabı Derece Ayarı

Buzdolabında derece ayarı nasıl olmalıdır? Buzdolabında yaz ayarı – kış ayarı nasıl yapılır gibi birçok soru ile karşılaşmaktayız. Özellikle mevsim geçişlerinde yani hava değişimlerinde dolapların soğutmasıyla alakalı memnuniyet azalabilmektedir. Bu durumlarda derecelerle oynama ihtiyacı hissederiz.  Fakat birçok kullanıcının bu işlem sırasında kafası karışır. Emin olmadan yapmaktan çekinir. Bu endişenizi anlıyoruz. Bu yüzden size doğru bilgiler vererek buzdolabı derece ayarı yapmayı tarif edeceğiz.

Buzdolabı derece standart ayarı; alt bölüm için 4 derece, üst bölüm için ise -18 derece olmalıdır. Eski tip buzdolaplarında numara yoksa eğer maximum – medium – minimum şeklinde yazmaktadır. Alt bölümün ismi Fridge / üst bölümün ismi ise Freezer diye yazmaktadır. Bulunduğu ortam, evin güneş alıp almaması ve içerisine konulan yiyeceklere kadar değişiklik gösterir. Bu nedenle eski tip buzdolaplarında derece ayarı medium – maximum arasında olmalıdır. Dolabın içerisinde bulunan yiyeceklerin soğukluk durumuna göre bu aralıkta arttırıp azaltılabilir.

Eski tip dolaplarda Fridge yazan kısımda;

Minimum=2 derece

Medium= 4 derece

Maximum =6 derece

Freezer yazan kısımda

Minimum= -16 derece

Medium= -18 derece

Maximum= -20 derecedir.

Eğer buzdolabında  1-2-3-4-5 şeklinde ayarlamalar var ise 1 en düşük 5 en soğuktur. Ayarlamanızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Burada 3 ve ya 4 ideal olacaktır. Eğer 5 yaparsanız yiyecekleri dondurur. Buzdolabı ayar düğmesi kaçta olmalı sorunun cevabı bu kadardır. Buzdolabında derece ayarı mevsimsel olarak değişmektedir. Kendi kullanımınıza göre ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Ayarlara rağmen dolap gereğinden fazla soğutuyorsa arıza vardır. Bu şekilde buzdolabı servisi size yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir