Kurutma Makinesi Tavsiye

Kurutma makinesi artık günümüzde daha çok tercih edilmeye başladı. Birçok evde kullanılan bu makineler hakkında ne kadar bilginiz var? Kurutma makinesi mi kurutmalı çamaşır makinesi mi? Hangisi işinizi görür? Arasındaki farklar nedir diye düşünmüşsünüzdür. Çünkü yer kaplama açısından da 1 cihazın 2 işlemi yapıyor olması hoşunuza gidecek ve ona yer açmaktan kurtulacaksınız. Bu yazımızda bir nevi kurutma makinesi tavsiye olarak öne çıkmaktadır.

Kurutma makinesi almaya karar verip yer kaplama açısından kurutmalı çamaşır makinesi ile arasında kaldıysanız hiç düşünmeyin. Yani bir ayrımda kalırsanız arasındaki farkı düşünerek sadece kurutma makinesi alın. Nedenlerini aşağı da ayrıntılı olarak sıraladık.

 

Kurutma Makinesi Avantaj ve Dezavantaj

Peki neymiş bu arasındaki farklar;

  • Çamaşır makinesinin yıkamayı sağlıklı ve temiz yapabilmesi için kazanın içerisinde dalga kıranlar mevcuttur. Bunlar çamaşır makinesinin çalışma prensibinde olsa da kurutma makinesinde çamaşırların daha fazla kırışık çıkmasına sebep olacaktır. Kurutma makinesinde ise bunlar yoktur ve daha az kırışık çıkacaktır.
  • Kurutma esnasında yüksek ısı olması gerektiği için kurutma makinelerinde buna uygun teçhizat kullanılmıştır. Fakat kurutmalı çamaşır makinesinde kazanın yüksek ısıya dayanması için ara ara su alır ve bu da programın uzun sürmesini etkiler. Uzun süren program ise su ile elektrik kullanımında artış gösterecektir.
  • Kurutmalı çamaşır makinelerinin soğutucu fanı kurutma makinesine göre daha düşük boyuttadır. Bu da programın geç bitmesine sebep olacaktır.
  • Kurutma makinesinde program seçeneği ve kumaşın cinsine göre ayarlama seçenekleri olacaktır.
  • Kurutma makinesinde kapasite fazla olacağı için tek seferde daha çok çamaşır kurutabileceksiniz.

Kurutma Makinesi Mi? Kurutmalı Çamaşır Makinesi Mi?

Yukarıda hep artılarından bahsettik. Peki eksi yönü hiç mi yok? Var tabi ki şimdi de gelelim eksi yönlerine;

Öncelikle tahmin edebileceğiniz gibi ekstra yer kaplıyor olmasıdır.

  • Kurutma makinesinde 2 adet filtre bulunmaktadır ve detaylı kurutma yaptığından dolayı bu filtreler fazlasıyla dolar. Buda neredeyse her kurutma işleminden sonra bu filtreleri temizlenmesi anlamına gelmektedir.
  • Su haznesi her kurutma işleminden sonra boşaltılması gerekiyor. Kurutmalı çamaşır makinesinde bu gider borusundan otomatik olarak yapılmaktadır.
  • Nem sensöründen dolayı içerisindeki çamaşırlarda nem varsa makine programı bitirmez. Bu nedenle kuruyana kadar uzatır. Buda bazen üzerine bazen 1 saate kadar bile ekler. Ekranda bunu yansıtmaz ve 10 dakika yazsa da 1 saatte bitirebiliyor. Bu şekilde fazla çalışmasından dolayı elektrik maliyetini arttırabilir.

Yer problemi yaşayanlar için üst üste konulma yöntemi tavsiye edilebilir. Eğer üzerine koyulmasına sorun teşkil edecek bir durum yok ise araya takılacak bir aparat yardımıyla üst üste sorunsuz şekilde kullanım sağlanabilir. Bu işlem için aynı marka ürün olması daha uygun olacaktır. Farklı marka olursa boyutsal sorunlar yaşanabilir. Genellikle çamaşır makinesi altta kurutma makinesi üstte monte olur.

İkisinin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları var. Kullanım ve evin durumu açısından kendinize göre karar vermelisiniz. Ayrıca alacağınız marka kurutma makinesi yorumları mutlaka inceleyin. Markadan markaya da fark olabilmektedir. O yüzden Çamaşır kurutma yorumları size yol gösterici olacaktır.

Çamaşır kurutma makinesi kullananlar forum sitelerinden çamaşır kurutma makinesi tavsiye gibi bölümlerden detaylı açıklamalarını okuyabilirsiniz. Buna göre kendi isteklerinizi bunlarla karşılaştırırsınız. Kurutma makinesi mi kurutmalı çamaşır makinesi mi sorusuna bu makalemizde bir nebze olsa kafanızda ki sorulara cevap bulduysak ne mutlu bize. Kafanızda başka bir soru varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çeşme Servisi İzmir Ariston Servisi İzmir samsung servisi İzmir demirdöküm servisi İzmir buderus servisi İzmir daikin servisi İzmir mitsubishi servisi İzmir indesit servisi İzmir hotpoint servisi Karabağlar bosch servisi İzmir maktek servisi İzmir termodinamik servisi İzmir viessmann servisi İzmir profilo servisi