Tedaş Hasar Bedeli

Elektrik firmaları vatandaşların şikayetlerine ilgisiz kalması halinde büyük cezalara tabii tutulacağı açıklanmasından sonra bu konuda daha hassas davranılmaktadır. Buda gösteriyor ki elektrik voltaj değişikliği nedeniyle uğranılan zararlarda sizlere daha fazla yardımcı olunacaktır. Elektrik dağıtımında firmalar özelleşiyorken, abonelerin mağdur olmaması için sıkı denetlemeler yapılmaktadır. Elektrik kesintisinden kaynaklı cihaz bozulmalarında ne yapmalısınız adım adım aşağıdaki satılar da bilgilendirmekteyiz. Sizin kontrolünüzde olmadan arızalar için tedaş hasar bedeli almayı unutmayınız.

Enerji piyasası düzenleme kurulu voltaj değişimi ve ani kesinti gibi olaylarda arızalanan cihazlarda, tüketiciler mağdur olmasın diye firmaya sorumluluklar getirdi. Bu konuda size yardımcı olmak ve voltaj değişiminden kaynaklı yaşanan elektronik problemlerde masraflarınızı karşılamak zorundalar. Aksi halde dağıtıcı firma 350 bin TL ceza ödemek zorunda kalacak.

EPDK başkanını açıklamasında; elektrik dağıtım firmalarını ciddi şekilde denetlediklerini dile getirdi. Bu gibi şikayetlerde sonucun vatandaş lehine olacağını da sözlerine ekledi. Hatta bu olaylarda firmaların ne kadar çabuk dönüş yaptığına, ne ölçüde yardımcı olduğuna bakılarak onlara puanlar verilmektedir. Ayrıca elektrik call centerları aranıp bu konu hakkında bilgi alınabilir ve şikayet bırakılabilir.

Elektrik Kesintisinden Kaynaklı Cihaz Bozulmalarında Ne Yapmalısınız

Mağdur olan abone öncelikle bir servis çağırarak cihazın arızasını kontrol ettirmelidir. Kontrol eden teknik servis arızalı parçayı bulup bunu bir rapora dökmeli ve bu raporda voltaj değişikliğinden kaynaklı elektronik arıza diye belirtmelidir.

Bu belge ile bağlı olunan elektrik dağıtım birine giderek mağduriyetin giderilmesini talep etmelisiniz.

Elektrik firmasının zararı karşılamama söz konusu olur ise bağlı olduğunuz bölgedeki tüketici hakem heyetine giderek başvurunuzu yapma hakkına sahipsiniz.

Elektrik kesildi geldi ve cihazınız çalışmıyorsa yapılacak işlemler sırasıyla bunlardır. Tedaş hasar bedeli karşılaması için bunları yapmanız yeterli olacaktır.

Tedaş Zarar Tazmini

En yakın elektrik dağıtım birimine gidip şikayet dilekçenizi iletebilirsiniz. Bu süreç nasıl işledi, ne kadar sürede çözüldü, ne zaman iade edildi gibi detaylarla ilgilenildiğinden emin olabilirsiniz. Buna göre şirketlerin performansı ölçülmektedir. Ani voltaj düşmesi ve elektrik kesilmesiyle cihaz arızalanmışsa bunda sizin sorumluluğunuz yoktur ve karşılanacağını düşünebilirsiniz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara 350000 TL ceza kesilmektedir. Firma elektrik kaynaklı arızalanan cihaz için onarımı yaptırmak sorumluluğundadır. Eğer tamir ücreti yüksek çıkıyorsa yenisini alma konusunda uzlaşılabilir. Buna firma karar vermektedir. Elektrik kesintisinden bozulan eşyalar için yapabilecekleriniz bu kadardır.

Tedaş Hasar Bedeli” üzerine 11 yorum

  • Bunla ilgili bir servis çağırıp rapor tutturun, size bir fatura kessin. Arıza onarım bedeli şu rakamdır diye, sizde bunla ilgili elektrik birimine başvurup iade talep edin.

 • TEDAŞ’a raporu sunmak için kaç gün süremiz var? Yani kaç gün içerisinde rapor iletilirse TEDAŞ bu hasarı karşılıyor?

  • Bunun belirli bir süresi yok ama zaten arıza olduğunda servis çağırırsınız serviste size hemen faturanızı keser onu iletirsiniz. Belli bir süre kısıtlaması yoktur.

 • Merhaba voltaj yuksekliginden dolayi tv ve kombim bozuldu ikisiyle ilgili de yuksek Voltajdan kaynakli servis tutanak formuna yazdirdim.odemeleri de ozellikle kredi kartimla yaptim (3500 tl tv icin ekran yanmis 500 tl kombim icin anakart yanmis ucret odedim ve bunu belgelendirdim )simdi ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba servis formundan ziyade fatura olması gerekiyor muhakkak onu da almışsınızdır. Faturayı alıp, hangi elektrik dağıtım şirketi size elektrik sağlıyorsa oraya başvurunuzu yapın banka hesabınıza tutarı yatıracaklardır.

 • Merhaba, yüksek voltaj nedeni ile ç.makinası arızalandı servis gelip rapor yazdı tedaş a başvuru yapacağım ama görüştüğümde ödemenin abone sahibine yapılacağını söylüyorlar. Ben kiracıyım abone sahibi yurt dışınca yaşıyor ve ulaşmam mümkün değil. Servis bana doğalgaz abone sahibi olduğunuz takdirde ödemeyi alabileceğimi söyledi. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor doğalgaz benim üzerime ödemeyi alabilir miyim?

  • Çamaşır makineniz arızalandıysa bunun doğal gazla hiç bir alakası yok. Bunu söyleyen tamamen saçmalamış. Siz elektrik dağıtım firmasından ücret iadesi alıyorsunuz bunun doğal gaz firmasıyla bir bağlantısı yok. Gidip başvurup alabilirsiniz.

   • Servis dağıtım firmasından bu şekilde geri ödeme alabileceğimizi söyledi. Dediğim gibi elektrik abonesi ev sahibi ve kendisine ulaşmam mümkün değil. Bu şartlar altında geri ödeme alabilmem mümkün değil mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir