Tedaş Hasar Bedeli

Elektrik firmaları vatandaşların şikayetlerine ilgisiz kalması halinde büyük cezalara tabii tutulacağı açıklanmasından sonra bu konuda daha hassas davranılmaktadır. Buda gösteriyor ki elektrik voltaj değişikliği nedeniyle uğranılan zararlarda sizlere daha fazla yardımcı olunacaktır. Elektrik dağıtımında firmalar özelleşiyorken, abonelerin mağdur olmaması için sıkı denetlemeler yapılmaktadır. Elektrik kesintisinden kaynaklı cihaz bozulmalarında ne yapmalısınız adım adım aşağıdaki satılar da bilgilendirmekteyiz. Sizin kontrolünüzde olmadan arızalar için tedaş hasar bedeli almayı unutmayınız.

Enerji piyasası düzenleme kurulu voltaj değişimi ve ani kesinti gibi olaylarda arızalanan cihazlarda, tüketiciler mağdur olmasın diye firmaya sorumluluklar getirdi. Bu konuda size yardımcı olmak ve voltaj değişiminden kaynaklı yaşanan elektronik problemlerde masraflarınızı karşılamak zorundalar. Aksi halde dağıtıcı firma 350 bin TL ceza ödemek zorunda kalacak.

EPDK başkanını açıklamasında; elektrik dağıtım firmalarını ciddi şekilde denetlediklerini dile getirdi. Bu gibi şikayetlerde sonucun vatandaş lehine olacağını da sözlerine ekledi. Hatta bu olaylarda firmaların ne kadar çabuk dönüş yaptığına, ne ölçüde yardımcı olduğuna bakılarak onlara puanlar verilmektedir. Ayrıca elektrik call centerları aranıp bu konu hakkında bilgi alınabilir ve şikayet bırakılabilir.

Elektrik Kesintisinden Kaynaklı Cihaz Bozulmalarında Ne Yapmalısınız

Mağdur olan abone öncelikle bir servis çağırarak cihazın arızasını kontrol ettirmelidir. Kontrol eden teknik servis arızalı parçayı bulup bunu bir rapora dökmeli ve bu raporda voltaj değişikliğinden kaynaklı elektronik arıza diye belirtmelidir.

Bu belge ile bağlı olunan elektrik dağıtım birine giderek mağduriyetin giderilmesini talep etmelisiniz.

Elektrik firmasının zararı karşılamama söz konusu olur ise bağlı olduğunuz bölgedeki tüketici hakem heyetine giderek başvurunuzu yapma hakkına sahipsiniz.

Elektrik kesildi geldi ve cihazınız çalışmıyorsa yapılacak işlemler sırasıyla bunlardır. Tedaş hasar bedeli karşılaması için bunları yapmanız yeterli olacaktır.

Tedaş Zarar Tazmini

En yakın elektrik dağıtım birimine gidip şikayet dilekçenizi iletebilirsiniz. Bu süreç nasıl işledi, ne kadar sürede çözüldü, ne zaman iade edildi gibi detaylarla ilgilenildiğinden emin olabilirsiniz. Buna göre şirketlerin performansı ölçülmektedir. Ani voltaj düşmesi ve elektrik kesilmesiyle cihaz arızalanmışsa bunda sizin sorumluluğunuz yoktur ve karşılanacağını düşünebilirsiniz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara 350000 TL ceza kesilmektedir. Firma elektrik kaynaklı arızalanan cihaz için onarımı yaptırmak sorumluluğundadır. Eğer tamir ücreti yüksek çıkıyorsa yenisini alma konusunda uzlaşılabilir. Buna firma karar vermektedir. Elektrik kesintisinden bozulan eşyalar için yapabilecekleriniz bu kadardır.

Tedaş Hasar Bedeli” üzerine 4 yorum

    • Bunla ilgili bir servis çağırıp rapor tutturun, size bir fatura kessin. Arıza onarım bedeli şu rakamdır diye, sizde bunla ilgili elektrik birimine başvurup iade talep edin.

  • TEDAŞ’a raporu sunmak için kaç gün süremiz var? Yani kaç gün içerisinde rapor iletilirse TEDAŞ bu hasarı karşılıyor?

    • Bunun belirli bir süresi yok ama zaten arıza olduğunda servis çağırırsınız serviste size hemen faturanızı keser onu iletirsiniz. Belli bir süre kısıtlaması yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir